Антибіотики для тварин, простий чи важкий вибір?

Колись антибіотики створили прорив у науці і медицині, і не тільки у гуманітарній (людській), а й у ветеринарній (що лікує тварин). Сьогодні, антибіотики для тварин - це «рятівний круг» для ветеринарних спеціалістів і власників тварин. За сьогоднішніх умов промисловості і її інтенсивності, практично не можливо виростити здорове поголів’я тварин і не боротися при цьому з бактеріальними інфекціями.

Наука не стоїть на місці, постійно розробляються та синтезуються нові антибактеріальні препарати, вдосконалюються технології виробництва і нові хімічні молекули. Науковці говорять про антибіотики різних поколінь (1-го, 2-го, 3-го, тощо), або про різні групи, наприклад: бета-лактами, аміноглікозиди, макроліди, фторхінолони, сульфаніламіди, та інші. Одні не актуальні, бо вже резистентні, або не чутливі до патогенів, інші навпаки - чутливі, дієві, тому нові, тому й дорогі!

Антибіотики бувають бактеріостатичні (знижують ріст і розмноження бактерій) і бактерицидні (руйнують бактеріальну клітину). Їх дія ніби «вмішується» у процес нормального росту, розвитку і функціонування бактерії, чи ще на етапі синтезу бактеріальної стінки, чи їх репродукції. Але бактеріальна мікрофлора з часом навчилася «захищатися», вона як виявилось, також хоче жити і розвиватись. І тому на тому ж генетичному рівні, «навчилась» виробляти різні механізми захисту (набування резистентності, або не чутливості до антибіотиків): одні переносять частину генетичного коду нащадкам (R-плазміда), інші виробляють ферменти (ензими), що руйнують хімічну структуру антибіотику (як кокова інфекція, що виділяє фермент бета-лактамазу, що руйнує бета-лактамне кільце, що є основою АБ пеніцилінової групи і цефалоспоринів).

Застосовуючи антибіотики тваринам ветеринарні фахівці виявили, що одні ветеринарні антибактеріальні препарати знизили свою ефективність, або взагалі перестали працювати і допомагати в лікуванні. В більшості випадків така ситуація з резистентністю мікрофлори до антибіотиків виникає в наслідок не дотримання:

     1) - рекомендацій щодо застосування,

     2) - тривалості курсу лікування,

     3) - терапевтичної дози.

Колись субтерапевтичні дози деяких антибактеріальних речовин викликали ростостимулюючий ефект і мали неабияку популярність серед аграріїв. Але зараз потрібно про це забути, так як резистентність бактерії набувають майже не контрольовано, та й не популярним стає годувати антибіотиками тварин, навіть у терапевтичних дозах. У «маркетинговій війні» за споживача, відмова від антибіотиків і застосування пробіотиків, або пребіотиків, або ж природніх антибіотиків (фітобіотиків) стає актуальнішою з кожним днем, але для цього потрібно мати ідеальні умови утримання і годування, що в гонитві за прибутком дуже важко зробити, нажаль.

Хочемо сказати пару слів про сумісність всіх цих антибіотиків між собою, щоб чітко бачити в рекомендаціях протипоказання! Як і більшість хімічних речовин, антибіотики є:

     - антагоністи (несумісні, або що вадять дії один одного, або ті що знижують антибактеріальну дію один одного),

     - нейтральні (сумісні, або не вадять дії один одного і працюють кожен сам по собі), або

     - синергічні (посилюють антибактеріальну дію один одного).

Але про сумісність антибіотиків і, особливо, про комбінації різних антибіотиків для посилення їх антибактеріальних властивостей, ми поговоримо вже в іншій статті.

Давайте будемо пам’ятати і використовувати антибіотик для тварини строго згідно рекомендаціям, дотримуватись правильних розрахунків в дозуванні, задавати антибіотик тваринам ще + 2 дні після зникнення клінічних симптомів, дотримуватись періодів виведення для м’яса, молока і яєць!

Зверніться до нас, і ми допоможемо Вам визначитись з необхідними антибіотиками для тварин, підберемо його чітку дозу та курс лікування!