Свинарство. Випадок з практики: Отруєння у поросят

Випадок стався на секторі дорощування в декількох групах поросят віком від 28 до 45 днів.

Органолептичним методом престартерний комбікорм мав неприємний затухлий і прілий запахи, був гіркуватий на смак.

У поросят, що поїдали корм, зазначалося пригнічення, млявість, відмова від корму і води, зниження приростів, виснаження (за зовнішніми ознаками нагадувало синдром мультисистемного виснаження), хитка хода, деякі особини через 5 - 6 годин впадали в коматозний стан з подальшою загибеллю. Діареї і блювоти не спостерігалося.

В ході патолого-анатомічного розтину полеглих поросят, слизові оболонки шлунку і тонкого відділу кишечника мали ознаки запалення і були гіперемійовані, в фундальній частині шлунку слизова відшаровувалася, шлунок наповнений кормом, печінка збільшена, з ознаками токсичної дистрофії печінки, гострий катаральний ентероколіт, білкова дистрофія нирок.

Для локалізації інтоксикації і попередження розвитку коллібактеріозу використовувалися внутрішньом'язові ін'єкції енрофлоксацину 5%, кальцію борглюконату і кетопрофену. Дані маніпуляції проводилися відповідно до правил асептики і антисептики, а також з урахуванням інструкцій щодо використання перелічених ветеринарних препаратів. Паралельно, для зниження токсичного ефекту, поголів'ю поросят в цих групах віком від 28 до 45 днів, в перші 2 дні згодовувалась кашка запарена з комбікормом престартеру з додаванням оксиду цинку і крохмалю, в пропорції 1: 1000 і 1: 3 відповідно. Наступні 2 тижні поросятам на дорощуванні випоювали вітамінний ветеринарний препарат Ліптосейф Л, який має антитоксичну дію з гепатопротекторними властивостями, а також успішний в боротьбі з кормовими стресами.

За цей час групи вирівнялися і набрали необхідні технологічні прирости, тим самим «нагнавши» попередні групи за показниками! Природно не обійшлося і без втрат - близько 30 голів падежу і стільки ж некондиційного вибракування; але те, що здавалися приреченими в 90% випадків тварини виживуть і виявляться продуктивними, вселив оптимізм. Зараз ці поросята на відгодівлі і нічим не відрізняються від своїх попередніх і наступних однолітків за всіма показниками.

Вчасно заданий якісний ветеринарний препарат підвищив середньодобові прирости, запобіг дисфункції шлунково-кишкового тракту, поліпшив показник конверсії корму, застеріг від різного роду захворювань, посприяв стресостійкості і підвищенню імунітету.

Станіслав Т.

Головний лікар ветеринарної медицини свинарського комплексу