Профілактика захворювань домашньої птиці

Як відомо, хвороби краще попереджати, ніж лікувати. Це справедливо і щодо домашньої птиці. А основана така профілактика на виконанні переліку певних зоогігієнічних вимог:

- Контроль якості птиці та яєць, що надходять ззовні;

- Суворе дотримання технологій виведення пташенят;

- Своєчасна вакцинація птиці;

- Проведення регулярних санітарних заходів (дезінфекція, дезінсекція, дегельмінтизація та ін.);

- Дотримання всіх норм годівлі та утримання.

Ввезення птиці: огляд і карантин

Важливо здійснювати ввезення яєць або дорослої птиці тільки з благополучних господарств щодо інвазійних та інфекційних захворювань. Проте, рекомендується перед підсадкою придбаних особин до основного стада витримати їх в карантині не менше 2 тижнів!

Краще не купувати птицю, якщо при візуальному огляді виявляються:

- Брудне тьмяне оперення;

- Різні виділення з очей і носових отворів;

- Ненормальний колір гребня і сережок (синюшний або блідий);

- Біляста, жовтушна або синювата забарвленість видимих слизових;

- Лущення, тріщини, виразки та інші шкірні дефекти;

- Нездорова консистенція і колір випорожнень.

Такі симптоми дуже часто характерні для хворих особин і допускати їх в основне стадо не можна.

Обробка яєць перед інкубацією

Будь-які яйця перед інкубацією, незалежно від того, отримані вони від вашого стада або куплені в інших господарствах, повинні піддаватися знезараженню. Для цього застосовуються різні емульсії, розчини і аерозолі, наприклад, розчин хлораміну (1%), розчин формаліну (2%), оцтова кислота (3% розчин), вапно (5% розчин). Яйця занурюють в дезінфікуючу рідину на 2-3 хвилини. При цьому температура рідини повинна бути в межах 35-40оС.

Якщо обробити потрібно велику кількість яєць, їх розташовують в спеціальних лотках або на прогумованих килимках, після чого обробляють парогазовою сумішшю. Для суміші застосовують перманганат калію (30 г), формалін (40 мл 40% розчину) і воду (40 мл). Така суміш в результаті хімічної реакції дає пари формаліну, які і проводять знезараження.

Мікроклімат в пташнику

Дуже важливо для здоров'я птиці, щоб у пташниках був встановлений правильний для обраного виду мікроклімат, який включає в себе продуманий температурний та світловий режими, вологість і газовий склад повітря, а також санітарно-гігієнічні умови в приміщенні.

Неприпустимо скупчення в повітрі вуглекислого газу, аміаку і сірководню, також важливо, щоб в пташнику не було протягів. Середня температура в приміщенні повинні бути для дорослої птиці - 18 - 20оС, а для пташенят до 3 тижнів - 25 - 30оС. Вологість може коливатися в межах 50-65%.

Приміщення пташника також має піддаватися знезараженню за допомогою хімічної обробки (для чого використовують дезінфікуючі засоби), кварцових ламп та інших методів. Також важливо проводити щорічну зміну ділянок вигулів, а вивільнену територію необхідно очистити, перекопати і мульчувати за допомогою вапна або обробити розчином креоліну. Повторно використовувати ділянку для вигулу можна через 1,5 -2 роки.

Якість годування та інші заходи

Для здоров'я птиці дуже важливо, щоб корм був належної якості, і містив всі необхідні вітаміни і мінеральні речовини. Неприпустимо використання пліснявих і забруднених кормів.

Також дуже важлива своєчасна імунізація птиці, яку проводять за допомогою аерозольного обприскування, випоювання або (в окремих випадках) з внутрішньом'язовим введенням вакцини або ж закапуванням в око / ніздрю.

Для боротьби з глистовими хворобами, проводиться періодична дегельмінтизація всього поголів'я, для якої застосовують препарати широкого спектру дії, наприклад, фенбендазол, альбендазол, інвермектин тощо.