Доцільність та необхідність застосування пробіотиків для тварин

Особливості застосування пробіотиків для тварин

Підвищення обсягів випуску і темпів зростання продукції тваринництва та птахівництва стало закономірним наслідком впровадження нових ресурсозберігаючих технологій, а також інноваційних рішень в областях мікробіології і біохімії, в числі яких особливо виділяється корекція біоценозів ШКТ.

Хороша окупність і швидкий оборот привели до активного розвитку птахоферм і м'ясних тваринницьких господарств, в тому числі, і на території нашої країни. Але таке підвищення інтенсифікації має поряд з очевидними плюсами і свої мінуси.

Вимушена скупченість тварин, недостатня кількість якісних кормів, використання в тваринництві анаболіків, а також часом надмірне захоплення антимікробної терапією призводять до підвищення кількості мікробних захворювань, а також широкому поширенню хвороботворних бактерій, що відрізняються високою резистентністю по відношенню до антибіотиків.

Раніше для вирішення проблеми ветеринари пропонували збільшувати дозу традиційних антибіотиків, а також створювали нові сильнодіючі препарати. Сьогодні продовження подібної практики вважається невиправданим з точки зору нормальної фізіології. Негативні наслідки застосування антибіотиків широко відомі, і організм тварини від таких жорстких методів страждає так само, як і організм людини. Крім того, активне використання антибіотиків економічно невигідно, так як призводить до подорожчання продукту.

А після того, як в Європі в 2006 р була введена заборона на застосування кормових і широкого переліку лікарських антибіотиків для тварин, ветеринари і зоотехніки серйозно були стурбовані пошуком альтернативних рішень, одним з яких стало застосування в тваринництві пробіотичних добавок.

Що таке пробіотики для тварин?!

Пробіотики - це кормові і лікарські добавки, які допомагають тварині нормалізувати якісний і кількісний склад мікрофлори кишечника, а також захистити організм від широкого переліку патогенних мікроорганізмів.

До складу пробіотиків входять корисні бактерії різних видів, які витісняють з кишечника патогенну флору і допомагають розвиватися корисним мікроорганізмам. Нормалізація бактеріального співвідношення підвищує якість перетравлення їжі та всмоктування поживних речовин.

За складом пробіотики діляться на кілька груп за складом: що містять лактобактерії, дріжджі, біфідобактерії та різні біодобавки.

Препарати на дріжджовий основі відрізняються невисокою ціною, при цьому вони допомагають заповнити білкову та вітамінну недостатність. Ця серія препаратів не руйнується від впливу високої температури, а тому їх можна використовувати в якості добавки в кормах, які піддаються термічній обробці. З іншого боку, дріжджі не можуть відновлювати мікрофлору в кишечнику.

Пробіотики, які містять В. subtilis (сінну паличку) - це засоби, які допоможуть позбутися від патогенної мікрофлори. Цей вид пробіотика високоефективний для витіснення шкідливих бактерій з кишечника, періодично його застосовують замість антибактеріальних ліків. Від впливу підвищеної температури цей пробіотик не руйнується, але важливо пам'ятати, що при 100 градусах в мікроорганізмах відбуваються деструктивні процеси і велика їх частина гине.

Сьогодні випускаються комплексні пробіотичні добавки, які поряд з іншими речовинами, містять лактобактерії. Такі пробіотики допомагають підвищити імунітет, відновити нормальну мікрофлору кишечника, поліпшити якість засвоєння їжі.

У випадках застосування антибактеріальних ліків тварині в обов'язковому порядку рекомендовано призначати пробіотики для відновлення мікрофлори кишечника і запобігання загибелі корисних бактерій. Деякі препарати можна використовувати одночасно з антибіотиками, так як вони під впливом цього виду лікарських засобів не руйнуються. Але більшість пробіотиків схильні до дії антибактеріальних препаратів, а тому їх курс починають після закінчення прийому лікарського препарату.

Таким чином, багаторічне застосування пробіотиків в тваринницьких і птахівничих господарствах показує, що ці препарати повинні бути невід'ємним компонентом раціону тварин, але при цьому слід суворо дотримуватися правил їх застосування.