Сорбенти токсинів в кормах: особливості застосування

Кормові сорбенти токсинів - це спеціальні ветеринарні кормові добавки, які призначені для зв'язування і виведення з організму тварини токсинів. Популярність кормових сорбентів обумовлена доведеним фактом зараження кормів для тварин мікотоксинами.

Що таке мікотоксини?

Мікотоксини (від грец. Μύκης, mykes, mukos - «гриб»; τοξικόν, toxikon- «отрута») - це отруйні речовини, які є низькомолекулярними вторинними метаболітами, продуктами життєдіяльності мікроскопічних грибів цвілі.

Мікотоксини можуть з'явитися в широкому переліку продуктів харчування в період зберігання. Наслідком зараження корму мікотоксинами може стати мікотоксикоз, який на сьогоднішній день є важливим фактором рентабельності птахівництва та сільськогосподарського тваринництва.

Мікотоксикози бувають двох видів:

1. Гострі. З'являються при вживанні в їжу кормів з високим вмістом токсичних речовин.

2. Хронічні. З'являються в наслідок тривалого вживання кормів із середньою або низькою кількістю мікотоксинів. Хронічна форма виражається в зниженні зростання, проявляється захворюваннями печінки, погіршенням якості м'яса в слідстві внутрішньом'язових або підшкірних кровотеч і т.д.

Більшість країн строго контролює забруднення мікотоксинами продуктів харчування людини і кормів для тварин. Однак гарантувати, що внаслідок зберігання в кормі не з'явились продуценти цвілевих грибків, неможливо. Аналізи на мікотоксини коштують дорого, а системні проблеми з кормами в тваринництві, пов'язані з порушеннями норм зберігання, в нашій країні дуже поширені.

Сорбенти токсинів - корисні ветеринарні кормові добавки

Сорбенти токсинів - це речовини, покликані зв'язувати і виводити з організму тварини мікотоксини, що потрапили разом з кормом, а також інші шкідливі речовини, в числі яких можуть бути продукти власного метаболізму, бактеріальні токсини, радіоактивні сполуки, продукти гниття, важкі метали.

Як влаштовані сорбенти?

Як відомо, сорбція - це явище, яке відбувається на стику двох що не змішуються між собою фаз, наприклад, рідини і газу, твердого речовини і рідини, або на стику двох рідин, які також не змішуються, наприклад, масло і вода. При сорбції одна речовина «утримує» інше, як ніби магніт металеву стружку.

Сорбція ділиться на два види:

• Адсорбція - зв'язування за допомогою збирання частинок речовини на поверхні сорбенту;

• Абсорбція - поглинання пов'язують речовини всередині обсягу сорбенту.

Як ветеринарні добавки до кормів для тварин, найчастіше застосовують адсорбенти, поверхня яких, в свою чергу, може бути:

• водовідштовхувальна (неполярна). Яскравий приклад - активоване вугілля, який не розчиняється у воді і навіть відштовхує її.

• змочувальна (полярна), прикладом якої є мінеральні сорбенти, що добре змочуються і змішуються з водою.

Для профілактичних цілей при годуванні тварин найчастіше застосовують полярні сорбенти.

Неполярні сорбенти можуть адсорбувати вітаміни A, D, E і K

Водовідштовхувальні сорбенти дуже добре адсорбують жири, які відрізняються подібними водовідштовхувальними характеристиками, тобто відносяться до гідрофобних з'єднаннь. А тому активоване вугілля та інші сорбенти цієї серії можуть крім токсинів пов'язувати жири та жиророзчинні вітаміни. Як відомо, це вітаміни A, D, E і K.

Така особливість активованого вугілля і стала причиною того, що його рідко застосовують для профілактики. А ось при появі ознак отруєння саме активоване вугілля застосовують найчастіше, як для тварин, так і для людей. Причина полягає в тому, що при гострому отруєнні можлива адсорбція вітамінів мало кого може хвилювати, а ось швидке виведення широкого переліку токсинів з організму - дуже важлива.

Мінеральні сорбенти допомагають всмоктуванню вітамінів

Зрозуміло, що на вітаміни гідрофобного типу мінеральні сорбенти не роблять ніякого впливу, так як вони не сорбують жири в принципі. Що ж стосується водорозчинних вітамінів групи В і С, тут ситуація інша. З одного боку, адсорбція цих вітамінів дійсно спостерігається, але вона не перевищує 5 - 10%. А якщо згадати, що норму вітамінів водорозчинного типу вираховують зазвичай без урахування речовин, що надходять в організм тварини разом з кормом, то цими відсотками можна сміливо знехтувати.

З іншого боку, мінеральні сорбенти уповільнюють проходження корму і вітамінів по шлунково-кишковому тракту. Таким чином, вони сприяють збільшенню терміну перебування вітамінів в кишечнику, і, як результат, покращують їх всмоктування.

Практика показує, що мінеральні сорбенти також краще справляються з більшою частиною мікотоксинів, що і пояснює їх поширення в якості харчових профілактичних добавок до кормів.