Використання гепатопротекторів у тваринництві

     У сучасному тваринництві активно використовуються можливості збільшення продуктивності без підвищення собівартості утримання тварин. Інтенсивне тваринництво і птахівництво грунтується, в першу чергу, на новітніх технологіях годування. Але збільшення інтенсивності вирощування і «перегони» за продуктивними показниками тварин, загрожують негативними наслідками для тварин, їх обміну речовин і метаболічних процесів в організмі.

     Найбільш поширена форма при появі метаболічних порушень - захворювання печінки, органу, з яким безпосередньо пов'язані всі обмінні процеси в організмі. А тому, при використанні інтенсивних методів в птахівництві і тваринництві дуже важливо, щоб тварина отримувала додатковий захист печінки і в якості профілактики, і в разі виявлення захворювання.

     Ще одна важлива проблема в сучасному тваринництві - це мікотоксини, які часто містяться в кормах, і мають властивість накопичуватися саме в печінці! І тут також дуже важливим є захист і профілактика печінки, що будуть сприяти безпечному виведенню токсичних речовин з печінки і організму в цілому. В якійсь мірі, в рішенні цієї проблеми допомагають спеціальні кормові добавки-сорбенти, що зв'язують і виводять з організму тварин і птиці шкідливі речовини, але працюють вони переважно в шлунково-кишковому тракті, і допомогти вже після ураження печінки не в змозі. Як би там не було, печінка, як природний «фільтр» організму, отримує значні навантаження, і їй потрібна допомога в підтримці функціонального стану і захисту самої структури.

     Гепатопротектори - що це таке?

     Гепатопротектори - це спеціальні засоби, розроблені для захисту від негативного структурного чи функціонального впливу або змін в печінці, а також, що сприяють відновленню, як гомеостазу (стабільності біологічних процесів), так і гепатоцитів (клітин печінки), підвищенню стійкості органу і його клітин до впливу патогенних факторів, що нормалізують функціональну активність.

     До гепатопротекторів можна віднести:

• препарати рослинного походження (екстракти артишоку, розторопші тощо) і напівсинтетичні флаволігнани. Ця група речовин допомагає захистити мембрани гепатоцитів, а також жовчних протоків від дії токсичних речовин. Флаволігнани також беруть участь в регенерації гепатоцитів, допомагають відновити порушені мембрани, покращують якість клітинного обміну, стимулюють утворення рибосом РНК, що є основним джерелом синтезу білків;

• фосфоліпіди - це різновид жирів, яка входить до складу клітинних мембран. Фосфоліпідні препарати допомагають зміцнювати мембрани, а також боротися з вільними радикалами і запальними процесами в організмі;

• гепатопротектори на основі амінокислот тваринного походження;

• органічні кислоти (бурштинова, аскорбінова, фумарова і ін.) Допомагають в регуляції білкового, вуглецевого і мінерального обміну, активізують ентеразу печінки, підсилюють детоксикацію печінки, поліпшують проникність капілярів, згортання крові, сприяють утворенню стероїдних гормонів;

• синтетичні препарати тощо.

     Попри всю різноманітність гепатопротекторів, в їх основі лежить усунення пошкодження гепатоцитів, в результаті чого відновлюються синтетична і детоксикантна функції печінки.

     Сучасні фармацевтичні та ветеринарні компанії-виробники активно займаються розробкою безпечних і ефективних засобів для захисту печінки, які застосовуються не тільки як ліки, але і для профілактики захворювань печінки.

      Гепатопротекторні препарати найчастіше застосовують як лікарський засіб при широкому переліку захворювань, пов'язаних з порушенням обміну речовин і роботою печінки (наприклад, мікотоксикозів, антибіотикотерапія, отруєння і т.п.). Як профілактичний засіб частіше застосовують комплексні препарати, які виявляють властивості гепатопротектору, мають вітаміни, органічні кислоти, пробіотики або пребіотики, а також сорбентні якості.

      Наприклад, ветеринарна кормова добавка для випоювання Ліптосейф Л містить вітаміни групи В, D3, Е, К, екстракт артишоку, бетаїн, лимонну кислоту і ферменти. Завдяки такому набору ветеринарний препарат Ліптосейф Л надає детоксикантну, антистресову, гепатопротекторну та ростостимулюючу дії. А препарат Ентеронормін Детокс поряд з гепатопротекторними компонентами, містить ряд сорбентних компонентів і має симбіотичний комплекс пробіотичних культур, які також допомагають позбутися токсичних речовин, сприяють відновленню функцій печінки, підвищують апетит тварин, заселяють шлунково-кишковий тракт корисною мікрофлорою і позбавляють організм тварини патогенної мікрофлори!

     Такі комплекси вважаються кормовими добавками, їх застосування рекомендоване для підвищення ефективності в інтенсивному тваринництві за рахунок зниження захворюваності тварин.