Хвороби бджіл: профілактика і лікування

Хвороби бджіл, відомі сьогодні, доставляють безліч турбот бджолярам і можуть негативним чином відобразитись на пасіці в цілому. Активне застосування різних хімічних речовин і пестицидів в сільському господарстві, забруднення навколишнього середовища, інфекційні захворювання - все це може привести до дефіциту бджіл-запилювачів, дефіциту меду, а в деяких випадках, навіть до загибелі цілої сім'ї або всієї пасіки.

Для того, щоб пасіка функціонувала нормально, дуже важливо, щоб бджоляр своєчасно виконував такі завдання:

• забезпечував необхідні умови утримання і харчування бджіл;

• дотримувався всіх норми по догляду за бджолами;

• займався профілактикою потрапляння збудників інфекційних хвороб на територію пасіки.

У разі будь-яких підозр, заражену бджолину сім'ю піддають карантину і негайно звертаються до фахівця. Хвороба може бути заразною і не заразною, може бути спровокована мікроорганізмами або виявитися наслідками отруєння нектаром або пилком рослин. Деякі хвороби вважаються природними, наприклад, старіння матки і вимирання її вулика. Кожне з захворювань має свої симптоми, методи лікування, а також способи профілактики і запобігання подальшого поширення.

Заразні хвороби бджіл

До заразних (інфекційних) хвороб відносяться будь-які захворювання, які поширюються за допомогою різних видів мікроорганізмів. Це можуть бути бактеріальні інфекції, грибкові хвороби, вірусні інфекції або рикетсії. Крім того, до заразних відносять інвазійні захворювання, які проявляються або сезонно, або в разі формування сприятливих для них умов.

Основні збудники і переносники захворювань бджіл:

віруси -викликають різні види паралічу, а також мішкуватий розплід;

бактерії- поширюють широкий перелік бактеріозів, в тому числі, септицемію, американський чи європейський гнилець, паратифи, лепомоноз, нозематоз;

комахи икликають різні види ентомозів;

кліщ -небезпечні тільки деякі різновиди, які можуть викликати варроатоз або акарапідоз;

грибки, що викликають меланоз і аспергільоз;

гельмінти (захворювання мермітідозом);

рикетсіі, що викликають різні форми рикетсіозів.

Найпоширеніші захворювання бджіл й їх сімей:

Гнилець. Найчастіше на цю хворобу страждають личинки, але відомі також випадки захворювання дорослих особин. Без своєчасного лікування- призводить до вимирання бджолосім'ї. Основні ознаки - наявність в розплоді одночасно мертвих, хворих і здорових личинок (строкатий розплід). Для перевірки діагнозу личинки слід відправити на експертизу. Хвороба не лікується. На пасіку і околиці (5 - 7 км) накладається карантин. Основний метод профілактики - це якісний догляд, своєчасна заміна стільників і постачання бджіл достатньою кількістю кормів (меду і перги). Сильні сім'ї гнильцем, зазвичай, не хворіють.

Варроатоз. Збудником хвороби є кліщ Varroa. Основна ознака - поява в вуликах значної кількості дефектних бджіл і трутнів. Це можуть бути особи з недорозвиненими крильцями, лапками і т.д. Для профілактики і лікування застосовують різні кислоти.

Аскосфероз - грибкове захворювання. Має народну назву - вапняний розплід. Найчастіше вражає личинок трутнів у віці 3-4 дня. Спори грибка проростають в личинках, покриваючи їх вапняним нальотом. Згодом грибок може покрити цілі стільники. Хвороби найбільш схильні до слабкі сім'ї. Виявляється грибок за наявністю хворих личинок на дні вулика. Лікування проводять кислотними розчинами і видаленням хворих особин.

Незаразні хвороби

Незаразними вважаються захворювання, які не передаються від хворих особин до здорових. Причини появи таких хвороб:

• порушення норм розведення бджолосімей;

• низька якість або нестача корму;

• непідходяще утримання бджіл.

Особливо варто виділити отруєння бджіл через отруєння отрутохімікатами пилку або вживання нектару, отруйних для бджіл, рослин. У цьому випадку, потрібно забрати і ретельно вимити рамки з медом і пергою, а бджіл постачати рясно водою і підгодовувати цукровим сиропом.

Пробіотики - сучасне рішення для профілактики бджолиних хвороб

Для профілактики і лікування бактеріальних захворювань бджіл, а також для підвищення життєздатності особин, сучасні вчені рекомендують застосовувати ветеринарні пробіотики. Як відомо, антибіотики для лікування бджіл не можна використовувати, оскільки вони в результаті накопичуються в кінцевому продукті - меді, а тому, застосування пробіотичних ветеринарних препаратів стає оптимальним рішенням для широкого переліку проблем.

Наприклад, пробіотик для тварин і бджіл нового покоління Ентеронормін застосовується для профілактики і лікування бактеріальних і грибкових захворювань, підвищує опірність організму до різних неінфекційних хвороб, покращує ріст і розвиток особин.

Вчені і практикуючі фахівці довели, що застосування універсальних пробіотиків в якості прикорму дозволяє значно збільшити тривалість життя робочих бджіл і знизити рівень захворюваності бджолосімей. А тому, застосування пробіотиків разом із суворим дотриманням норм утримання бджіл є оптимальним рішенням для ефективного бджільництва!